Tuvaletinizi Ne Sıklıkta Temizlemeniz Gerekir

Ancak evde bir kişi hastaysa, özellikle de gastroenterit (genellikle mide gribi olarak adlandırılır ) hastasıysa, günde bir veya iki kez temizlik ve dezenfekte etmenin iyi bir fikir olduğunu söylüyor Dr. Gerba. “Aynı zamanda klozet oturağı ve sifon kolu üzerinde de dezenfekte edici mendil kullanılmasını öneriyoruz çünkü bu yüzeyler sifondan sonra kirlenecektir” diye ekliyor.

Tuvalet Sifonundan Kaynaklanan Patojenler İnsanları Ne Sıklıkla Hasta Ediyor?

Dr. Fang, tuvalet sifonundan kaynaklanan patojenlerin insanları ne sıklıkla hasta ettiğini bilmek zor, diyor. “Uçak veya gemilerle bağlantılı olarak banyo kullanmanın enfeksiyon kapma açısından bir risk faktörü olduğu bazı viral gastroenterit salgınları yaşandı. Ayrıca, 2003 yılında Hong Kong’taki bir apartman kompleksinde görülen bir dizi SARS vakası, havalandırma sistemi tarafından diğer dairelere taşınan tuvalet aerosollerinin oluşmasına bağlandı” diyor.

Fang , umumi banyolardaki tuvalet aerosollerinin COVID-19 bulaşması için önemli bir yol olup olmadığı hala belirsiz olduğunu söylüyor. Simülasyonlar, tuvalet dumanlarının SARS-CoV-2, norovirüs ve grip de dahil olmak üzere yakın zamanda kişinin dışkısıyla dökülen virüsleri taşıyabileceğini gösterdi .

Tuvalet Mikroplarının Oluşturduğu Riskin Azaltılması Konusunda Uzman Tavsiyesi

Fang, ishale neden olan virüslerin solunması değil yutulması gerektiğini söylüyor. “Tuvaletin sifonunu çekmek, bu virüsleri banyo yüzeylerine yayabilir, oradan da elinize alınıp ağzınıza aktarılabilir. Banyo ortam yüzeylerinin dezenfekte edilmesi ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerin sabun ve suyla dikkatli bir şekilde yıkanması bunun olmasını önleyebilir” diyor.

Fang, Kovid-19 konusunda en yeni aşının, yüz maskesinin, ellerin su ve sabunla yıkanmasının, tuvalette cep telefonu kullanımından uzak durulmasının ve orada mümkün olduğunca az vakit geçirmenin riski en aza indireceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir