SEC’ten Coinbase’e Soğuk Duş: “Yersiz” Dedi ve Reddetti!

ABD borsası, kapsamlı kripto kuralları yazmaya başlamak için ajansa resmi olarak dilekçe vermişti. Ancak “dikkatli” bir değerlendirmeden sonra SEC hayır dedi. SEC Başkanı Gary Gensler, SEC’in yeni kripto kural koyma için Coinbase dilekçesini reddettiğini açıkladı. Gensler, kısmen mevcut yasaların zaten kripto için geçerli olması nedeniyle kararı desteklediğini belirtti.

SEC, Coinbase borsasının dilekçesini reddetti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD’li kripto borsası Coinbase, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) dijital varlıklar için özel bir kurallar sistemine doğru ilerlemesi için bir dilekçe vermişti. Son gelişmede SEC, Cuma günü bu dilekçeyi reddetti.

Bu arada, Başkan Gary Gensler, ret kararıyla birlikte bir açıklama da yaptı. Gensler, “Mevcut menkul kıymetler rejimi kripto varlık menkul kıymetlerini uygun bir şekilde yönetiyor.” dedi. SEC’in bugünkü yasalarda yeterli yetkiye sahip olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra, endüstri bekçisinin zaten kripto işletmelerini doğrudan düzenlemek için kural tekliflerinde bulunduğunu söyledi. Dahası, icra bölümünün de yanlışları ele alabildiğini ifade etti. Gensler üçüncü bir argüman olarak da “komisyonun kendi kural koyma önceliklerini belirlemede takdir yetkisini korumasının önemli olduğunu” savundu. Gensler sözlerine şöyle devam etti:

Yatırımcılara milyarlarca dolara mal olan en büyük uyumsuz kripto aracılarından birinin çöküşünden önce de söylediğim gibi, SEC ile anlamlı bir etkileşim her zaman memnuniyetle karşılanır. Ayrıca, yasalara uymak isteyen kripto projeleri ve aracılarıyla çalışmayı dört gözle bekliyorum.

SEC’in spot Bitcoin ETF’lere bakış açısı değişiyor mu?

Yıllar boyunca Amerikalı yatırımcılar için bir spot Bitcoin ETF‘sine onay vermeyi sürekli olarak reddettikten sonra, SEC başkanı Gary Gensler’in Grayscale’in yasal zaferi ışığında konumunu yeniden gözden geçirebileceğine dair göstergeler var. Gensler, duruşunda herhangi bir değişiklik olduğunu açıkça kabul etmiyor. Bununla birlikte, son mahkeme kararlarının ardından spot bir Bitcoin ETF’sine yeni bir bakışı kabul etti. CNBC’nin “Money Movers” programına verdiği bir röportajda Gensler şunları söyledi:

Sanırım sekiz ila bir düzine arasında Bitcoin ETF başvurusu var. Ben bir komisyon başkanıyım. Hiçbir şey hakkında peşin hüküm vermem. Şu anda bu süreç devam ediyor. Bildiğiniz gibi, geçmişte bu başvuruların bir kısmını reddetmiştik. Ancak Columbia Bölgesi’ndeki mahkemeler bu konuda ağırlığını koydu. Biz de bu mahkeme kararlarına dayanarak bu konuyu yeniden ele alıyoruz.

Ağustos ayında Washington’daki Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, SEC’in Grayscale’in önerdiği Bitcoin ETF’sine onay vermeyerek yanlış bir karar verdiğine hükmetti. Bu karar, bu tür yatırım ürünlerini geliştirmek ve kurmak isteyen sektör için büyük önem taşıyordu. Sektöre yönelik düşmanlığa rağmen SEC, mahkeme kararını temyize götürmemeyi tercih etti. Bu karar daha sonra, SEC’in Grayscale’in başvurusunu yeniden gözden geçireceği spekülasyonlarına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir