‘Suriyelileri geri gönderecektim’

Şanlıurfa DHA – Toplantıda yaptığı konuşmada Şanlıurfa’nın eğitim ve mevsimlik işçiler konusuna değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

5 BİN DERSLİK KURACAĞIZ: Eğitim tam bir felaket. 60-70 kişilik sınıflarda bir öğretmen öğrenciyle nasıl ilişki kuracak? Büyükşehir belediye başkanlığını bize vereceksiniz, 5 bin derslik kuracağız. Eğer Şanlıurfalı kardeşim çocuğunun iyi bir eğitim almasını istiyorsa, en az 100 kreşin Urfa’da olmasını istiyorsa CHP’nin adayına oy verecek, beraber takip edeceğiz.

GÜVENCELERİ YOK: Genç nüfus açısından Şanlıurfa bir numara. Genç işsizlik açısından da yine bir numara. Fındığını, fıstığını, pamuğunu toplamak için Şanlıurfa’dan on binlerce aile kent kent geziyor. O ailelerden hiçbirinin sosyal güvencesi, sigortası yok. Sahipsiz onlar.

KAYYUM FELAKET: Eğer montaj videolar yapıyorsanız, ahlaki ve siyasi meşruiyetiniz tartışılır hale gelir. Milletin seçtiği belediye başkanı yerine kayyum atarsanız, siyasi meşruiyete gölge düşürür. Bu millet niye oy kullanıyor? Bunun adı demokrasi olur mu? Bu tam bir felakettir. Ben Şanlıurfa’da elektriği bedava vereceğim dediğim zaman her yerden ses geldi. Elinden tutan mı var, yap dediler. Yaptık. Denizli ve Antalya’da örnekleri var.  Paneli kurup elektriği elde edeceksin. Çiftçiye bedava vereceksin. Ben bunu söyledim. Önce itiraz ettiler. Şimdi her yere panel kuruyorlar.

BİZ GÖNDERECEĞİZ: Karnını doyurmakta zorlanan Urfalı kardeşim bir de Suriyelilerin karnını doyuruyor. İktidar olsaydım bunların hepsini ülkelerine gönderecektim. Biz ısrar edince, vatandaşlar da böyle bir talepte bulununca ‘mültecilerin gönüllü geri dönüşü için proje hazırlıyoruz’ dediler. Bu devleti yöneten kişi ABD’ye gittikten sonra, ‘Ülkemizdeki ana muhalefet partisi seçimi kazanırsa mültecileri geri göndereceğiz diye tehdit etti’ şeklinde açıklama yaptı. Kendi ülkesinin ana muhalefet partisini başka ülkenin politikacılarına şikâyet ediyor. Evet, göndereceğiz. İnsani koşullarda göndereceğiz. Sen getirdin, biz göndereceğiz.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kızı Duygu Soyer ile Çağan İzgi’nin düğününe katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir