Prezervatif Fiyatlarının Arttığı Ülkede “Korunmaya Ne Gerek Var” Diyen Dini Liderlerin Tepkisi Gündem Oldu

Ukrayna Savaşı’nın ardından Rusya’da ürünlerin fiyatlarında yükseliş yaşanmaya başladı. Nedeni ise Batı ülkelerin Rusya’ya yaptırım uygulaması. Bu fiyat artışlarından en çok etkilenen ürün ise prezervatif oldu. Prezervatifin fiyat artışının gündem yarattığı ülkede bu konuda tartışmalar büyüyor. Tartışmaya Rus kilisesi de katıldı. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/676291/…

Ukrayna’yı işgal eden Rusya, aylardır Batı ülkeleri tarafından yaptırım görüyor. Bu yaptırımlar etkisini en çok ekonomik ve siyasal anlamda gösterirken konunu dini tartışmalara neden olması geçtiğimiz günlerde ülkede gündem oldu.

Neden mi? Ülkede prezervatif fiyatları Batı yaptırımları yüzünden artıyor da o yüzden. Geçtiğimiz günlerde Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Duma’da milletvekili olan Sultan Hamzaev eczanelerde satılan fiyatların çok arttığını rekabet kurumuna şikayet etmişti.

Dağıstan bölgesi milletvekili Sultan Hamzaev’in prezervatif konusunu gündeme getirmesinin ardından ülkede her kesim görüşlerini paylaşmıştı ancak Rus Ortodoks Kilisesi’nin tartışmaya katılma şekli bir hayli ilginç oldu.

Independent Türkçe’nin haberine göre Rus Ortodoks Kilisesi yaptığı açıklamada;

‘Bizce prezervatifin 3 dolara çıkması endişe verici değil. Doğum kontrol yöntemlerini kullanarak cinsel ilişki yaşamanın mutluluk verdiği kocaman bir yalan. Prezervatif kullanmadan da cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Modern doğum kontrol yöntemleri sizi hastalıklara karşı korumaz. Hastalıklara karşı en iyi korunma ‘geleneksel cinsel ahlaktır’ ifadelerini kullandı.

Rus Ortodoks Kilisesi sözcüsü Vakhtang Kipşidze’nin açıklamasına göre cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yöntemi evlilik ve eşe sadakat.

Rusya’da prezervatif fiyatlarında artış tartışmaları bir süre daha sürecek gibi. Eczacılar Birliği Müdürü Elena Nevolina, tedarikte sıkıntı çektiklerini söylüyor. Zira ülke pazarındaki prezervatiflerin % 95’i başka ülkelerden ithal ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir