Bu Gece de Mezarından Kalkmaya Doyamayan Zombilere Yakıyoruz: Hem Korkutan Hem de Güldüren Zombi Filmleri

Merhabalar. Sinemada korku filmleri deyince ilk akla gelen konulardan biri de zombi filmleridir. Bu içerikte mezarından kalkıp dünyayı işgal eden korkunç ve trajikomik zombi filmlerini sizin için listeledim.

İyi seyirler dilerim.

1. Night of the Living Dead (1968)

Bir grup Pensilvanyalı, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyısını kasıp kavuran et yiyen hortlak sürüsünden korunmak için eski bir çiftlik evinde barikat kurar.

Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular: Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman

2. Dawn of the Dead (1978)

Artan bir zombi salgını sırasında iki Philadelphia SWAT ekibi üyesi, bir trafik muhabiri ve onun TV yöneticisi kız arkadaşı tenha bir alışveriş merkezine sığınır.

Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular: David Emge, Ken Foree, Scott H. Reiniger

3. Dawn of the Dead (2004)

Bir hemşire, bir polis, genç bir evli çift, bir satıcı ve dünya çapında et yiyen zombiler üreten bir vebadan kurtulanlar, mega bir Midwest alışveriş merkezine sığınırlar.

Yönetmen: Zack Snyder

Oyuncular: Sarah Polley, Ving Rhames, Mekhi Phifer

4. Day of the Dead (1985)

Dünya zombiler tarafından istila edilirken Florida’daki bir yeraltı sığınağına sığınan bir grup bilim insanı ve askeri personel, yaşayan ölü sürüsüyle nasıl başa çıkacaklarını belirlemelidir.

Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular: Lori Cardille, Terry Alexander, Joseph Pilato

5. Land of the Dead (2005)

Artık zombiler dünyayı ele geçirdiğine göre, yaşayanlar ölüleri dışarıda tutmak için duvarlarla çevrili bir şehir inşa etmek zorundadır. Ancak zombiler daha gelişmiş yaratıklara dönüştüğünden bu o kadar da kolay değildir.Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular: John Leguizamo, Asia Argento, Simon Baker

6. Night of the Living Dead (1990)

Gömülmemiş ölüler hayata dönüp insan kurbanlar aradığında, yedi mülteci Pensilvanya kırsalındaki bir eve sığınmak zorunda kalır.

Yönetmen: Tom Savini

Oyuncular: Tony Todd, Patricia Tallman, Tom Towles

7. The Return of the Living Dead (1985)

Bir tıbbi malzeme deposundaki beceriksiz iki çalışan yanlışlıkla havaya ölümcül bir gaz saldığında, buharlar ölülerin zombiler olarak yeniden dirilmesine neden olur.

Yönetmen: Dan O’Bannon

Oyuncular: Clu Gulager, James Karen, Don Calfa

8. Return of the Living Dead 2 (1988)

The Return of the Living Dead’in bu ilk devam filminde, bir grup çocuk içinde çürüyen bir cesedin bulunduğu varillerden birini keşfeder ve 2-4-5 Trioxen gazını havaya salarak ölünün bir kez daha mezardan dirilmesine neden olur.Yönetmen: Ken Wiederhorn

Oyuncular: James Karen, Thom Mathews, Michael Kenworthy

9. Return of the Living Dead 3 (1993)

Son zamanlarda ölüleri hayata döndürmek için çok gizli bir projenin korkunç sonuçlarına tanık olan bir genç, bir motosiklet kazasında hayatını kaybeden kız arkadaşını ameliyat eder.

Yönetmen: Brian Yuzna

Oyuncular: Kent McCord, James T. Callahan, Sarah Douglas

10. Night of the Creeps (1986)

İnsanların ağızdan giren uzaylı beyin parazitleri, insan konakçılarını öldürücü bir zombiye dönüştürür. Bazı gençler onlara karşı savaşmaya başlar.

Yönetmen: Fred Dekker

Oyuncular: Jason Lively, Tom Atkins, Steve Marshall

11. Cemetery Man (1994)

Bu film, Tiziano Sclavi’nin bir romanından uyarlanmıştır ve İtalya’daki en başarılı çizgi roman tarafından yayılan ‘Sclavian felsefesini’ yansıtır: Aşkla ölüm arasında bir ikilik vardır. İtalya’nın kuzeyindeki küçük bir kasaba olan Buffalora’nın mezarlığının koruyucusu Dellamorte mezarlarından kalkan cesetleri yok etmek zorundadır.Yönetmen: Michele Soavi

Oyuncular: Rupert Everett, François Hadji-Lazaro, Anna Falchi

12. Zombie (1979)

Genç bir kadının kayıp babasını arayan yabancılar tropik bir adaya gelirler ve burada bir doktor yakın zamanda ortaya çıkan bir ölümsüz salgınının nedenini ve çaresini umutsuzca arar.

Yönetmen: Lucio Fulci

Oyuncular: Tisa Farrow, Ian McCulloch, Richard Johnson

13. City of the Living Dead (1980)

Bir din adamının intiharının ardından cehennemin kapılarını kapatmak için bir muhabir ve bir medyum rekabet eder. Ancak bu da ölülerin mezarlarından dirilmelerine neden olur.

Yönetmen: Lucio Fulci

Oyuncular: Christopher George, Catriona MacColl, Carlo De Mejo

14. Michael Jackson: Thriller (1983)

Michael ve sevgilisi bir yığın kana susamış zombi tarafından saldırıya uğradığında sinemada geçen bir gece kabusa dönüşür. Artık onları yalnızca bir ‘Thriller’ kurtarabilir.

Yönetmen: John Landis

Oyuncular: Michael Jackson, Ola Ray, Forrest J. Ackerman

15. The Last Man on Earth (1964)

Bir veba dünyadaki yaşamı mahvettiğinde tüm nüfus ölür ya da karanlıkta yaşayan bir tür zombi olur. Dr. Robert Morgan ise gezegendeki tek sağlıklı hayatta kalan kişidir ve tek bir rutini vardır: Gündüzleri gece yaratıklarını öldürür ve gece boyunca korunmak için evinin güvenliğini sağlar.Yönetmenler: Ubaldo Ragona, Sidney Salkow

Oyuncular: Vincent Price, Franca Bettoia, Emma Danieli

16. I Am Legend (2007)

Bir vebanın insanlığın çoğunu öldürmesinden ve geri kalanını canavarlara dönüştürmesinden yıllar sonra, New York City’de hayatta kalan tek kişi, bir çare bulmak için cesurca mücadele eder.

Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

17. Resident Evil (2002)

Özel bir askeri birlik, güçlü, kontrolden çıkmış bir süper bilgisayarla ve bir laboratuvar kazasından sonra et yiyen yaratıklara dönüşen yüzlerce bilim insanıyla savaşır.

Yönetmen: Paul W.S. Anderson

Oyuncular: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Ryan McCluskey

18. Resident Evil: Apocalypse (2004)

Alice, bölge zombiler tarafından istila edildikten sonra Raccoon City hastanesinde uyanır ve şimdi bir nükleer bomba atılmadan önce şehirden çıkması gerekir.

Yönetmen: Alexander Witt

Oyuncular: Milla Jovovich, Sienna Guillory, Eric Mabius

19. 28 Days Later (2002)

Hayvan aktivistleri, öfkeye neden olan bir virüs bulaşmış şempanzeleri serbest bırakmak amacıyla bir laboratuvarı işgal eder. Saf aktivistler, bir bilim adamının kafesleri kilitli tutma ricasını görmezden gelirler ve bu feci sonuçlar doğurur. Yirmi sekiz gün sonra Jim, terk edilmiş bir hastanede tek başına komadan uyanır.Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston

20. Planet Terror (2007)

Binlerce kişiyi zombi benzeri yaratıklara dönüştüren deneysel bir biyo-silah piyasaya sürüldükten sonra, enfekte olanların serbest bırakılmasını  durdurmak, hayatta kalanlardan oluşan bir ayak takımı grubuna düşer.

Yönetmen: Robert Rodriguez

Oyuncular: Rose McGowan, Freddy Rodríguez, Josh Brolin

21. Let Sleeping Corpses Lie (1974)

Bir polis, Manson ailesi cinayetine benzer bir olaydan şüphelenilen iki hippiyi kovalar; Ancak gerçek suçlular, haşere kontrolü için kullanılan ultrasonik radyasyonla insan etine aç bir şekilde hayata döndürülen yaşayan ölülerdir.

Yönetmen: Jorge Grau

Oyuncular: Cristina Galbó, Ray Lovelock, Arthur Kennedy

22. World War Z (2013)

Eski Birleşmiş Milletler çalışanı Gerry Lane, orduları ve hükümetleri deviren ve insanlığı yok etmekle tehdit eden bir zombi salgınını durdurmak için dünyayı dolaşarak zamana karşı yarışır.

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz

23. One Cut of the Dead (2017)

Gerçek zombiler tarafından saldırıya uğrayan terk edilmiş bir İkinci Dünya Savaşı Japon tesisinde, düşük bütçeli bir zombi filmi çeken bir korsan yönetmen ve film ekibi için işler kötü gider.

Yönetmen: Shin’ichirô Ueda

Oyuncular: Takayuki Hamatsu, Yuzuki Akiyama, Harumi Shuhama

24. Zombieland (2009)

Ohio’daki ailesine ulaşmaya çalışan utangaç bir öğrenci, son Twinkie’yi arayan silahlı bir yaralı ve bir eğlence parkına gitmeye çalışan iki kız kardeş, zombi dolu Amerika’da hayatta kalmak için güçlerini birleştirir.

Yönetmen: Ruben Fleischer

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Emma Stone, Woody Harrelson

25. Zombieland: Double Tap (2019)

Zombieland’deki kıyamet sonrası zombi olaylarından on yıl sonra hayatta kalan dörtlü kendilerini artık terk edilmiş bir Beyaz Saray’ın koynunda bulurlar.Yönetmen: Ruben Fleischer

Oyuncular: Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone

Sizin favori zombi filminiz hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir