Beşiktaş’ta 2. Şenol Güneş dönemi sona erdi, yeni teknik direktör kim olabilir?

Günce Akpamuk

Beşiktaş, deneyimli teknik direktörü Şenol Güneş’in görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Beşiktaş, yedi haftası oynanan Süper Lig’de topladığı 13 puanla dördüncü sırada.

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde ise oynadığı iki maçta bir beraberlik ve bir mağlubiyet elde etti.

Dün UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde İsviçre temsilcisi Lugano’ya evinde 3-2 yenilen siyah beyazlı takım yönetimi, maç sonunda olağanüstü toplantı yapmıştı.

BBC Türkçe‘ye konuşan Tivibu Spor Editörü Rezzan Yetiş, Güneş’in istifasıyla ilgili “Ben, taraftarın isteğinin bu yönde olduğunu sanmıyorum. Tribünlerden direkt olarak Ahmet Nur Çebi ve yönetimine karşı bir tavır vardı. İstifa sesleri aslında tamamen onlar için yükselmişti” dedi.

İstifanın Beşiktaş’ın bu sezon başından beri Avrupa ve Türkiye’deki başarısızlığına çözüm getirip getirmeyeceğine dair, “Başarısız gidişatın sebebi sadece Şenol Güneş değildi ki onun gidişi buna %100 bir çözüm olsun” ifadesini kullandı.

Spor yorumcusu Bağış Erten ise BBC Türkçe‘ye yaptığı açıklamada, “Kimse şu an sorunun bir numaralı sorumlusu olarak Şenol Güneş’i görmüyor. Bir numaralı sorumlu yönetim, iki numaralı sorumlu yönetimin transfer politikası. Bu kadroyla başka bir teknik direktörün gelmesiyle buradan mucize beklemek kolay olmayacak” ifadesini kullandı.

Şenol Güneş’in istifası sonrası Beşiktaş’ta olağanüstü genel kurul kararı alındığını hatırlatan Yetiş, “Bu karar, Güneş’in istifasının bir sonucu muydu, bilemiyorum. Gitmesi gereken kişinin Şenol Güneş olduğunu da düşünmüyorum. Bence taraftar, ancak ve ancak (Kulüp Başkanı) Ahmet Nur Çebi yönetimi değişirse mutlu olacaktır” sözlerini ekledi.

Beşiktaş taraftarı bir süredir Başkan Ahmet Nur Çebi’nin istifasını istiyordu. Dünkü maçın ardından uzun süre stadyumdan ayrılmayan siyah-beyazlı taraftarlar, başkan Ahmet Nur Çebi ve yönetim kurulu üyelerini istifaya davet etmişti.

Yetiş, Ahmet Nur Çebi’nin yeniden aday olma ihtimalinin hala masada olduğunu, karşısında da yüksek ihtimalle Hasan Arat’ın bulunacağını belirtti.

“Kan değişikliğine ihtiyaç var”

Kulüpten yapılan yazılı açıklamada Şenol Güneş’in dün oynanan Lugano maçının ardından Ahmet Nur Çebi’yle görüştüğü belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Lugano maçının ardından bir araya geldiği Başkanımız Ahmet Nur Çebi’ye, Beşiktaşımızın menfaatleri doğrultusunda bir kan değişikliğine ihtiyaç olduğunu, kulübümüzün ve takımımızın önünü açmak adına alınacak her türlü karara saygı duyacağını ifade eden teknik direktörümüz Şenol Güneş, bugün itibarıyla görevinden ayrılmıştır.”

 

Tek bir şeyi değiştirerek sorunların çözülmediğini ifade eden Erten, yalnızca teknik direktör değişikliğinin ilaç olmadığını belirtti ve ekledi:

“Bütün bu kararları sezon başında almış olsalardı, bu süreçteki tıkanmayı daha önceden sezmiş olsalardı, bu süreç daha kolay olacaktı. Şimdi bir mutlak başarısızlığın sezon ortasında telafi edilemeyeceği bir anda ortaya çıkması söz konusu oldu.

“Şu açıdan takdir ettiğimi söylemeliyim, transfer sezonunun başında kriz başladı ama Türkiye’deki futbol pratiklerine göre beklediğimden hızlı çözüldü. Tabii bunda mutlak başarısız skorlar da, taraftarın net hali de etkili.

“Ama ne kadar hızlı olsa da, sezon ortasında birini değiştirip öbürüne geçmenin ne kadar matematiği olacağından emin değilim.

Yeni teknik direktör Sergen Yalçın olur mu?

Güneş’in istifasının ardından Beşiktaş’ta yeni teknik direktörün kim olabileceği sorusu hemen akıllara geldi.

“Herkesin aklına gelen ilk isim Sergen Yalçın. Kuruldan sonra netlik kazanacaktır; ancak büyük bir yabancı hocanın getirilme durumu da var” diyen Yetiş, “Bu şartlarda en doğru karar, kulüple büyük başarı yaşamış Sergen Yalçın olacaktır. Ancak Yalçın olmazsa, yine Türk bir hoca tercih edilmeli diye düşünüyorum. Burada da diğer seçenek olarak Rıza Çalımbay ön plana çıkıyor” şeklinde konuştu.

Genel kurula kadarki belirsizlik sürecinin Beşiktaş’ın lig ve Avrupa yarışından erken kopması anlamına gelip gelmediğine dair, “Beşiktaş taraftarı halihazırda takımlarını zaten ligde havlu atmış olarak görüyor. Halbuki daha bunu söylemek için çok erken; ancak camiada bir umutsuzluk havası hakim” diyen Yetiş, “Güneş’in yokluğunda geçici olarak Burak Yılmaz’ın görevde olması bekleniyor. Böyle olursa ben Beşiktaş’ın çok büyük bir hasar alacağını düşünmüyorum. Ancak teknik direktör belirsizliği derhal çözülmeli” sözlerini ekledi.

Erten ise belirtisizlik döneminde kimin “care taker” olacağı ve nasıl performans göstereceğine göre Beşiktaş’ın Avrupa’da ve Türkiye’deki gidişatının değişebileceğine dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Eğer başarıyla doğru yere götürürse takımı devre arasına kadar büyük bir deprem olmaz. Ama bundan sonra Beşiktaş’tan ligde bir şey beklemek zor. Avrupa hedef olabilir. Ama ligdeki ezeli iki rakibinin de aşırı iyi olması durumu iyice karikatürleştiriyor. Lige çok erken bir havlu diyebiliriz Beşiktaş için.

“İki tür care taker var, bir geleceğinden umut edilen, ‘yaparsa ne ala seneye de devam eder yapamazsa da göz kulak olur’ denilen kişi; bir de bildiğimiz yeni bir teknik direktör bulana kadar göz kulan kişi. Türkiye’de ikincisini taraftar da, futbolcu da, kulüp de sevmez. Potansiyel olması lazım. Camianın potansiyel gördüğü kişilerin aday olacağını düşünüyorum.

“Sergen Yalçın’ın doğru isim olduğunu düşünmüyor, geleceğini de sanmıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir