AB’den Hamas’a yaptırım kararı: Türkiye bağlantılı isimler de listede

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürerken, Avrupa Birliği (AB) ‘terör örgütü’ olarak nitelediği Hamas’a finansal destek sağladığı gerekçesiyle Türkiye, Cezayir, Lübnan ve Sudan’da ticari faaliyetleri olan altı kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, AB Komisyonu tarafından 19 Ocak Cuma akşamı açıklanan yeni yaptırımların Hamas’a milyonlarca euro aktaran ‘bankacıları ve yatırımcıları’ hedef aldığı belirtildi. AB yönetimine göre, yaptırım listesine alınanlar arasında Hamas’ın ‘yatırım ofisi üyesi’ olan bir örgüt yöneticisi de bulunuyor.

‘HAMAS’I BESLEYEN GELİR KAYNAKLARININ KURUTULMASI AMAÇLANIYOR’

Yaptırım uygulanan diğer kişilerin ise Hamas adına Türkiye, Cezayir ve Sudan’daki şirketleri ve yatırımları yöneten bir Ürdünlü ve bir Sudanlı ile örgüt için önemli bir döviz bürosunun başındaki üç Lübnan vatandaşı olduğu belirtildi. Yaptırım uygulanan bu kişilerin AB ülkelerindeki varlıkları dondurulacak ve Avrupa’ya girişlerine izin verilmeyecek. AB vatandaşları ve şirketlerinin bu kişilerle iş yapması da engellenecek. AB’ye göre, yeni yaptırımların amacı, Hamas’ı besleyen gelir kaynaklarının tamamen kurutulması.

‘KARARLI ADIM ATMAYA HAZIR OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR’

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, bu önlemlerin AB’nin ‘7 Ekim’de teröristlerin gösterdiği vahşete yanıt vermek için kararlı adımlar atmaya hazır olduğunu gösterdiğini’ söyledi. Borrell’in ayrıca İsrail yönetimini geçmişte Hamas’ı desteklediği gerekçesiyle eleştirdiği bildirildi. Times of Israel’in haberine göre, Borrell, Valladolid Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in ‘El Fetih liderliğindeki Filistin Yönetimi’ni zayıflatmak amacıyla Hamas’ı finanse ettiğini’ hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir